Čínská medicína - co jsme se dozvěděli.
V čínské medicíně stojí v popředí předcházení nemocem. K tomu patří určitá životní pravidla a porozumění přírodních procesů, jež se stávají každodenním „cvičením“ a mají sloužit k prevenci. Léčivé bylinky se zde používají i při vaření a taiči je oblíbenou ranní rozcvičkou nejen pro dosud čiperné seniory. Také tato každodenní vhodnost tvoří základ léčebného systému, neboť ochrana zdraví zajišťuje vlastní zdraví a blaho, zachování výkonnosti a tvůrčích sil jednotlivců, rodin a v konečném důsledku i celé společnosti.
Abychom pochopili čínskou medicínu, věnujme pozornost jedné z jejich klíčových koncepcí, JIN a JANG. Idea jin a jang byla poprvé sepsána v knize proměn „Yi Jing“, jež pochází přibližně z 11. století n.l. I tato koncepce byla vyvinuta na základě úvah a pozorování přírody, v níž se vše vyskytuje v párech. Tyto dvojice se vzájemně podmiňují, zároveň jsou však protichůdné. Bez dne není noci, bez chladu není teplo, bez léta není zima, bez údolí není hora.
V učení o zdraví je tedy lidské tělo pokládáno za strukturu jin-jang. Když mezi oběma póly vládne dynamická rovnováha, znamená to zdraví. Pokud zde existuje nerovnováha, svědčí to o nemoci. Cílem tradičního čínského ošetření je vždy vyrovnání jinových a jangových aspektů těla. Pro udržení rovnováhy má čínské léčebné umění pět pilířů :
• akupunktura,akupresura a moxování
• bylinné léčitelství
• léčebná masáž
• čchi-kung a taiči
• strava podle pěti elementů – jelikož jíme minimálně 3x denně, můžeme nejvíce ovlivňovat své zdraví a proto je důležité uvědomit si CO BUDU JÍST….
Datum poslední aktualizace: 22. 9. 2022 17:31